psikoteknik

Psikoteknik nedir?

Psikoteknik Test belgesi; Ticari araç kullanan sürücülerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya uygun olup olmadığını ortaya çıkaran bir testtir. Psikoteknik Belgesi; psikolog ve simülatör eşliğinde uygulanan, bir saatlik testin ardından verilen bir belgedir. Diğer bir anlatımla, psikoteknik belgesi kişinin şoförlük mesleğine olan yatkınlığını ölçer. Bir Psikoteknik Test sonucunda alınan bir belgedir. Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş, yarı resmi kurumlar tarafından verilmektedir.

Randevu için: 0532 240 6228 / WhastApp

Psikoteknik belgesi testi yapılırken; sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerine, algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, psiko-motor becerilerine, tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine, risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılmaktadır. Şayet yapılan bu değerlendirmeler sonucu pozitif olursa şoför psikoteknik belgesi almaya hak kazanır.

Psikoteknik belgesi almanın önemli amaçlarından bazıları aşağıdadır:

–             Ehliyetin yasal nedenlerle geri alınması halinde, tespit edilen kural ihlallerinin sürücülük için gerekli becerilerin eksikliğinden meydana gelip gelmediğin ölçen bir sonuca varılması amacıyla,

–             Sürücü olması uygun olmayan şoförlerin sistemden çıkarılabilmesi amacıyla,

–             Mesleği sürücülük olan kişilerin çalışmaya devam edebilmeleri için sürücülük açısından herhangi bir sorunun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla,

–             Üstün sürücülük yetenekleri gerektiren özel sürücü seçimi amacıyla (ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi)

psikoteknik

Resme Tıklayın Arayın

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş yarı resmî kurumlar tarafından verilebilmektedir. Yaşadığınız şehirde veya semtte bulunan bu kurumlara başvuruda bulunarak psikoteknik belgesi almak için testlere girebilirsiniz. Bu belgeyi almak için 1 saat süren ve kişinin beden ve ruhsal sağlığının sürücülüğe elverişli olup olmadığının ölçüldüğü bir teste tabi tutulursunuz. Bu testin sonunda başarılı olan adaylara psikoteknik belgesi verilir.

Psikoteknik raporu alan ticari araç sürücülerin almış oldukları rapor 5 (beş) yıl süre ile geçerlidir. Bu süre dolduktan sonra tekrar bu raporu almaları gerekmektedir.

SRC5 Belgesi (ADR Belgesi) almak için tıklayınız.